Wkrótce
********
  INFORMATOR
  AKTUALNOŚCI
"Dlaczego warto hodować zwierzęta w domu" - żywa lekcja przyrody

Jeszcze przed rozpoczęciem ferii zimowych w klasie IVb odbyła się żywa lekcja przyrody "Dlaczego warto hodować zwierzęta w domu". Mieszkają z nami pod jednym dachem: psy, koty, chomiki, świnki morskie, ryby i inne. Obecność zwierząt w domu daje nam nieograniczone możliwości obserwacji ich wyglądu i zachowania, uczy empatii troski i opieki nad nimi. Uczniowie klasy IVb mieli możliwość zaprezentowania swoich pupili domowych. Podczas prezentacji opowiadali: co i kiedy najchętniej jedzą, kiedy odpoczywają, jak się opiekują potomstwem, kto i kiedy wychodzi na spacery i dlaczego warto korzystać z wizyt u weterynarza. Podczas takiej wizyty wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane i świetnie się bawiły.
 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Wycieczka do Fabryki Robotów

25.01.2018 r. odbyła się wycieczka klas - IVc i IVd do Fabryki Robotów w Łączniku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niesamowite egzemplarze wprost wyjęte z ulubionych filmów science fiction. Olbrzymia wyobraźnia twórcy – pana Sebastiana Kucharskiego pozwoliła mu stworzyć znane dzieciom Minionki czy roboty inspirowane Transformersami. Warto wspomnieć, że podczas podziwiania ekspozycji uczniowie przekonali się o tym, jak piękne dzieła można wykonać ze zużytych części samochodowych znajdowanych w garażu czy na złomowisku. Dzieci zachwycił także taniec robota i jego niezwykła umiejętność wykonywania pompek. Podczas zwiedzania Fabryki Robotów czwartoklasiści przenieśli się do wspaniałego świata techniki.

Niektóre z egzemplarzy wydawały dźwięki w postaci swoich kultowych kwestii z filmów, inne ruszały się bądź migały światełkami. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem wysłuchali opowieści twórcy robotów i zadawali mu pytania dotyczące procesu produkcji. Wyjazd został zorganizowany przez wychowawców i rodziców klasy IVc i IVd. Czas przerwy zimowej to znakomita okazja do odwiedzenia wraz z rodziną tego niezwykłego miejsca. Byłaby to nie lada gratka zarówno dla dorosłego wielbiciela fantastyki, jak i dla młodego entuzjasty nowoczesnych technologii oraz mechaniki.
 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Biała Szkoła - Zawoja 07.01. - 11.01.2019r.

W zimowy poniedziałkowy poranek, klasy IIIb, IIc, IVa i IVb z wychowawcami Maria Oram, Lilianą Jasińską, Urszulą Ciepielowską oraz Moniką Trentkiewicz wybrały się na Białą  Szkołę do Zawoi.

Po przyjeździe w słońcu ukazała się  nam górującą nad Zawoją,  ośnieżona Babia Góra.

Na miejscu czekało na nas bardzo wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów białej szkoły, malowaliśmy obrazki na szkle, tworzyliśmy zwierzęta z sianka, malowaliśmy różne ptaki wykonane z drewna, Dużo radości sprawiła nam noc filmożerców, gdzie każdy otrzymał popcorn i mógł obejrzeć ciekawy film. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki, i chociaż był silny mróz nam było gorąco. Tworzyliśmy budowle ze śniegu. Zwiedziliśmy Babiogórski skansen, w którym oglądaliśmy film o naszym papieżu Janie Pawle II, a w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zamieszkują tamtejsze  okolice. Czas tak szybko upływał, że nie obejrzeliśmy się jak trzeba było wracać do domu. Biała Szkoła bardzo nam się podobała. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Dobre wychowanie, zdrowe odżywianie

Więcej>>>>>

Poranny relaks przy muzyce w świetlicy szkolnej

Więcej>>>>>

Powiatowe Igrzyska Dzieci - Gry i zabawy 1m chłopcy. Opiekun Barbara Czeczel-Michniak. Biała 03.01.2019r

 


ZATRZYMANE W KADRZE

 

Gminne Igrzyska Dzieci - Gry i zabawy (12.12.2018 Prudnik). 1m chłopcy, 3m dziewczynki. Opiekun Barbara Czeczel-Michniak

 


ZATRZYMANE W KADRZE

 

Książka, którą warto przeczytać …

Dnia 14 grudnia 2018 roku delegacja czteroosobowa z naszej szkoły wzięła udział w międzyszkolnych prezentacjach „Książka, którą warto przeczytać” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowanego przez: Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania w Prudniku oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Prudniku.
Nasza grupa, składająca się z: Tomasza Jaruzel, Zuzanny Nowakowskiej, Emilii Jóźby i Emilii Lewkowicz, przedstawiła prezentację multimedialną, którą przygotowała nam pani polonistka mgr Aleksandra Zięba. W czasie naszej prezentacji opowiedzieliśmy życiorys pisarza – Andrzeja Sapkowskiego, który w tym roku obchodził 70. Urodziny. Oprócz nas udział wzięły również inne drużyny ze szkół z Prudnika i jego okolic. Każdy z uczestników poi prezentacji mógł sobie wybrać książkę dla siebie, które przygotowała dla uczestników Pani Maria Strońska – Dyrektor GZOiW.
Po szkolnych prezentacjach dla wszystkich gości i uczestników był przygotowany słodki po-częstunek, a na pamiątkę zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie do Kroniki szkoły.

 

Uczniowie z 8a

 

ZATRZYMANE W KADRZE


 

100 książek na 100-lecie Niepodległości”

Dnia 11.12.2018 odbyło się zebranie z Rodzicami w poszczególnych klasach. W tym dniu dodatkowo, na korytarzu szkolnym, na parterze został przeprowadzony plebiscyt, podsumowujący zadanie: „Polskie Bestsellery”, czyli 100 książek na 100 Lecie Odzyskania Niepodległości. Do plebiscytu zaproszono chętnych Rodziców i Nauczycieli o wybór swojej ulubionej książki i autora, którego chętnie czytali w dzieciństwie, do którego mają szczególny sentyment, czytali ją wielokrotnie, a może czytali nawet swoim dzieciom. Oddawanie głosów było anonimowe.
 

Więcej>>>>>

 

ZATRZYMANE W KADRZE


 

Świetlicowy Konkurs „OZDOBY CHOINKOWE” rozstrzygnięty

W okresie przedświątecznym świetlica szkolna ogłosiła świąteczny konkurs na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną ozdobę choinkową. W konkursie aktywnie wzięli udział uczniowie młodszej grupy wiekowej.

Więcej>>>>>


 

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE W STUDIO PIOSENKI W PRUDNICKIM OŚRODKU KULTURY

Jedną z muzycznych pasji dziecięcych jest ŚPIEW. Studio Piosenki sprzyja rozwijaniu talentów wokalnych i profesjonalnym zajęciom indywidualnym z instruktorem. W celu przybliżenia dzieciom takich zajęć, pani Małgosia Druet zorganizowała zajęcia umuzykalniające w Studio Piosenki pod kierunkiem instruktora muzycznego z Prudnickiego Ośrodka Kultury – pani Alicji Główki, która wprowadziła nas w świat profesjonalnego nagrywania piosenek oraz fachowych ćwiczeń poprzedzających wokalne prezentacje młodych artystów.

Więcej>>>>>


 

Wycieczka do Opola

W dniu 11 grudnia 2018r klasy siódme pod opieką wychowawców w ramach Mikołajek udały się na wycieczkę do Opola. W planie wyjazdu była wizyta na kręgielni oraz w kinie Helios na film "Fantastyczne zwierzęta - Zbrodnie Grindelwalda". Akcja filmu, do którego scenariusz napisała J.K. Rowling, rozpoczyna się w 1927 r., kilka miesięcy po tym, jak Newt pomógł zdemaskować i schwytać niesławnego czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda. Ten dotrzymał danego wcześniej słowa i uciekł w dramatycznych okolicznościach. Cały czas gromadzi nowych zwolenników swojej sprawy — wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty. Jedyną osobą będącą w stanie go powstrzymać jest czarodziej, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela — Albus Dumbledore. Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy swojego byłego ucznia Newta Scamandera, któremu już raz udało się pokrzyżować plany Grindelwaldowi. Przygoda ponownie splata losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Jednak misja ta będzie także sprawdzianem ich lojalności, kiedy będą stawiali czoła nowym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów. Uczniowie z pobytu na kręgielni i w kinie wrócili bardzo zadowoleni.

 

Opiekunowie wycieczki

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Realizacja zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2018

 


 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Świetlica na zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej z okazji ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

W bieżącym roku szkolnym 2018 / 2019 w ramach kontynuacji kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” zajęcia czytelnicze dla dzieci ze świetlicy szkolnej odbywają się w każdą środę w bibliotece szkolnej. Bibliotekarz – p. Grażyna Kunka zachęca dzieci do czytania książek i wzbogacania własnej biblioteczki, rozwija ich zainteresowania czytelnicze i jednocześnie zapewnia doskonały relaks w kontakcie z książką.

Więcej>>>>>


 

ZACZAROWANA ŚWIETLICA ANDRZEJKOWE WRÓŻBY 2018

Andrzejki, to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli w noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń, ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W tym magicznym czasie, jak każdego roku, nasza świetlica zamieniła się w Świetlicową Komnatę Wróżb.

Więcej>>>>>


 

Nasi uczniowie w Sejmie i Senacie

Zapowiedzianą na inauguracji projektu Parada Polskości na Stulecie Niepodległości nagrodą dla uczestników była wycieczka do Warszawy. Pojechali na nią 30 listopada przedstawiciele tych klas, które zajęły wysokie miejsca w konkursie. Głównym punktem programu było zwiedzanie kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Po wizycie na Wiejskiej uczniowie przeszli wraz z przewodnikiem trasę od pomnika Mikołaja Kopernika do Syrenki na Rynku Starego Miasta. Wyjazd był udany, za co dziękujemy sponsorom – panu Franciszkowi Fejdychowi, byłemu burmistrzowi Prudnika, pani Marii Strońskiej, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania, panu senatorowi Jerzemu Czerwińskiemu, Radzie Rodziców PSP nr 3, Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Prudniku „Nasza Trójka” oraz Zakładowi Energetyki Cieplnej.

 

Opiekunowie wycieczki

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Miś przyjacielem dzieci …

W naszej szkole, jak zwykle biblioteka szkolna przygotowała dla najmłodszych cykl lekcji z misiem. W zajęciach udział wzięli uczniowie z klas: Ia, Ib, Ic, Id, IIIb, świetlica szkolna oraz grupa 5-latków „Żyrafki” z PP nr 4. Celem organizowanych zajęć w bibliotece jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa, które wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Albert Einstein powiedział: „Jeżeli chcesz aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”. Przybyli do nas zaproszeni Goście: M. Strońska, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania, B. Matkowska i K. Załuska, słuchaczki Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia” oraz K. Koziarowski, emerytowany nauczyciel biologii, ekolog. W czasie zajęć czytano dzieciom fragmenty z książek: Pamiętnik Czarnego Noska, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington, a także wiersze z czasopism Miś i Świerszczyk. W trakcie zajęć były swobodne wypowiedzi o własnych Przytulankach (nie wszystkie je miały!), zabawy ruchowe i piosenki o misiach. Klasie IIIb pan Karol opowiadał o prawdziwych niedźwiedziach wskazując na globusie miejsce ich występowania. Chętni uczniowie z dumą wskazywali wymieniane kontynenty, poznali różne gatunki tych ssaków, m.in.: Niedźwiedź Polarny – Arktyka i Grenlandia, Panda - Chiny, Koale - Australia, Gryzzli i Baribal – Ameryka Północna. Na terenie naszego kraju, w górach zamieszkuje około 100 brunatnych drapieżników, które są pod ochroną. Były robione pamiątkowe zdjęcia, które na pewno pojawią się w kronice szkolnej.
Wracając do historii powstania samej zabawki – to właśnie baribal był wzorem misia Teddy. Na początku XX wieku ówczesny prezydent amerykański (26) Theodor Roosevelt wyruszył
z przyjaciółmi na polowanie. Ujrzał małego baribala, ale zamiast go zastrzelić, uratował mu życie. Wydarzenie nagłośniono w prasie, dzięki czemu producent zabawek miał wzór misia, którego kolejne pokolenia najmłodszych na całym świecie mogą przytulać nie tylko z okazji jego święta.


Organizator zajęć: Grażyna Kunka, nauczyciel - bibliotekarz

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

„Muzyka na różne sposoby” w świetlicy szkolnej

Świetlica szkolna sprzyja zrelaksowaniu się i dobrej zabawie dowolnej, czy kierowanej. Dzieci mają także okazję rozwijać swoje zdolności artystyczne. W bieżącym roku szkolnym konkurs „Muzyka na rożne sposoby” odbył się w październiku i jak zwykle zachęcił młodych artystów do dzielenia się pasją muzyczną i prezentowania swoich muzycznych umiejętności przed kolegami, nauczycielami oraz rodzicami.

 

ZATRZYMANE W KADRZE
 

Więcej>>>>>

Dobre wychowanie - zdrowe odżywianie

W świetlicy szkolnej dzieci uczestniczą w zajęciach pt.:”Dobre wychowanie i zdrowe odżywianie”.
 

Więcej>>>>>

 

Szkolny Konkurs Recytatorski

14 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski.

laureaci klas 3-4
1 miejsce Dominika Łubniewska,
2 miejsce Filip Kozdraś,
3 miejsce Milena Smaga


laureaci klas 5-6
1 miejsce Oliwia Gruna
2 miejsce Zuzanna Staś
3 miejsce Emilka Siekierska


laureaci klas 7-8
1 miejsce Michalina Jasińska
1 miejsce Martyna Orzech
1 miejsce Marta Pietryka

 

Laureaci będą reprezentować naszą szkołę na konkursie w POKu 21 listopada.

Organizatorki konkursu p.Agnieszka Licznar, p.Marta Niedojadło, p. Maria Markiewicz

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Kreatywny bibliotekarz i jego czytelnicy ….

Pod takim hasłem zorganizowano konferencję w naszej bibliotece szkolnej dla nauczycieli bibliotekarzy z powiatu prudnickiego i nyskiego. Zaproszono 19 nauczycieli, ale nie wszyscy mogli dotrzeć… Z zaproszenia skorzystała i przyszła m.in. Maria Strońska – Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku, która odpowiedziała na nurtujące pytania bibliotekarzy. W związku z tym, iż Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych były życzenia i piosenki od naszego zespołu wokalnego „Camerata” pod kierunkiem p. Alicji Główki. Dziewczęta zaśpiewały 4 piosenki optymistyczne, życząc nauczycielkom – bibliotekarkom zdrowia i szczęścia oraz dużo czytelników i nowości wydawniczych. Tych nam nie brakuje, ponieważ nasza szkoła otrzymała 15 tys. z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2018. Nauczyciele przy słodkim poczęstunku mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i praktykami w danej szkole. Na pamiątkę zrobiliśmy wspólne zdjęcie…


Kunka Grażyna

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

BARWY ROMSKIEGO ŚWIATA

Prace plastyczne uczniów klas IV – VII na konkurs „Barwy Romskiego Świata” organizowanego przez Prudnicki Ośrodek Kultury w ramach 28 Prudnickiej Jesieni Kulturalnej. Prace wykonane pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Małgorzaty Majocha.
Uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni w dniu 24 X na uroczystym otwarciu wystawy.
Nagroda klasy I – III
1. Mirga Amanda
2. Zakowicz Karolina
Wyróżnienie klasy I – III
1. Benroth Hanna
2. Bernacki Igor
3. Dąga Paulina
4. Mięczakowski Wojciech
Nagroda klasy IV – VI
1. Kruk Amelia
2. Marszałek Małgorzata
3. Mirga Nikola
4. Muniak Miłosz
5. Szwedo Zofia
Wyróżnienie klasy IV – VI
1. Dudek Agata
2. Jagielska Julia
3. Kasperowicz Elwira
4. Nessel Dorota
Wyróżnienie klasy VII – VIII
1. Porębska Oliwia
 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ….

W październiku pierwszaki zwiedzały bibliotekę szkolną, natomiast klasy drugie uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych na temat: Czasopisma dla dzieci. Na zajęciach bibliotecznych uczniowie mogli oglądać, czytać i analizować co zawiera takie czasopismo. Mogli również wziąć do domu „świerszczyk” , by rodzice mogli poczytać i poznać najlepsze czasopismo dla dzieci., zachęcając do zakupu prywatnie. W naszej bibliotece szkolnej mamy prenumeratę dzięki Radzie Rodziców, którzy zakupili do biblioteki szkolnej na cały bieżący rok kalendarzowy. Czasopismo godne polecenia dla uczniów w nauczaniu zintegrowanym.

 

Grażyna Kunka – wasz bibliotekarz

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO

Dnia 18.10.2018r w naszej szkole mieliśmy możliwość obejrzenia pokazów żywych okazów płazów pt. „Płazy ogoniaste i bezogonowe”, którą to prezentację przedstawiła przedstawicielka z Agencji Impresaryjno-Artystycznej z Krakowa.
W programie pokazu przedstawiono wiadomości dotyczące warunków życia, sposobów odżywiania i rozmnażania, zachowania i przyzwyczajenia u omawianych organizmów. W trakcie prezentacji każdy z uczniów miał możliwość obejrzenia z bliska prezentowanego płaza a salamandrę tygrysią nawet dotknąć i przekonać się, że płazy mają skórę wilgotną i gładką, a ich dotykanie jest bardzo przyjemne.
Wśród okazów płazów znalazły się płazy ogoniaste: traszka japońska i salamandra tygrysia oraz płazy bezogonowe: rzekotka, ropucha aga, kumak. Żałujemy, że nie udało się zobaczyć żaby rogatej. Pokazy odbyły się w czterech grupach, aby każdy miał jak najbliższy kontakt z płazami. W żywej lekcji przyrody wzięli udział uczniowie od klasy I do VIII, ponad 400 osób. Mam nadzieję że wrażenia z tej lekcji pozostaną na trwale w pamięci uczniów.

 


 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

Spotkanie z policjantem w świetlicy szkolnej

Znalezione obrazy dla zapytania policjantW tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na początku roku szkolnego naszą świetlicę odwiedził funkcjonariusz Policji - p. Piotr Kukułka, który uwrażliwiał dzieci, w szczególności uczniów dojeżdżających, na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

 

Więcej>>>>>

 

Będzie co czytać …

Nasza szkoła pozyskała środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 2018.

Do wydania mamy aż 15 tysięcy złotych. Już na wakacjach zostały zakupione lektury obowiązkowe
i uzupełniające w ilości 425 woluminów za kwotę 7 600 złotych.
Czekamy na kolejną zamówioną paczkę – nowości wydawnicze dla małych i dużych czytelników. Będzie w czym wybierać i na pewno każdy uczeń znajdzie coś dla siebie.

 

Zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej …

 

ZATRZYMANE W KADRZE

 

NARODOWE CZYTANIE 2018

W piątek, dnia 7 września br. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie 2018. W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się w tę ogólnopolską akcję i czytaliśmy fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które wybrała dla nas nauczycielka języka polskiego p. Ewa Kleszcz.
Czytanie odbyło się w dwóch najstarszych klasach: VIII a i VIII b, na które zaproszono: panią Marię Strońską dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku, panią Izabelę Drohomirecką, vice-dyrektor naszej szkoły oraz kilkoro innych nauczycieli. Książki „Przedwiośnie” wypożyczyła i przyniosła nam z Biblioteki Miejskiej pani bibliotekarka Grażyna Kunka.

Angelika Mocha, VIII b.
 

ZATRZYMANE W KADRZE